Бджолина отрута
PDF Друк e-mail
Бджільництво від А до Я - Бджолина отрута
Неділя, 02 серпня 2015, 16:12

Вплив отрути на організм людини. Частина ІІ

Продовження. Початок дивіться тут.

Отже, варто пам’ятати завжди, що у великих дозах отрута бджоли може викликати важку загальну реакцію, аж до летального результату. Але в терапевтичних дозах вона являє собою лікарський засіб при лікуванні різних недуг. Різнобічна лікувальна дія на організм людини дозволяє з успіхом застосовувати її при цілому ряді захворювань, у тому числі важких і тривалих, що часом важко піддаються лікуванню іншими засобами й методами.

Лікування бджолиною отрутою не знайшло такого широкого застосування, якого можна було б від нього очікувати. Лікарів апітоксинотерапевтів попросту немає. Школа також відсутня, кілька ентузіастів-лікарів погоду, як кажуть, не роблять. Крім того, значною мірою це пояснюється болючістю ужалень і труднощами дозування отрути, чималою мірою впливає також складність одержання апітоксину. Всі способи її збирання, що існували до останнього часу, були пов’язані із загибеллю робочих бджіл, так ще в найвідповідальніший період медозбору. Це обмежувало одержання бджолиної отрути. На сьогодні технологія одержання бджолиної отрути на пасіках удосконалена. У ній використовуються прилади й пристрої, які не знижують продуктивність бджолиних сімей.

Детальніше...
 
PDF Друк e-mail
Бджільництво від А до Я - Бджолина отрута
Вівторок, 28 липня 2015, 21:27

Вплив отрути на організм людини. Частина І

Бджолина отрута — старий і вірний засіб, який широко застосовується від різних недуг. Його рекомендували ще Гіппократ, Гален, Цельсій та ін. У народній медицині також широко використовується отрута бджоли за допомогою прямих бджолоужалень.

В епоху Середньовіччя ужалення бджолами широко використовувалося в народній медицині багатьох країн. Так, стали вже хрестоматійними приклади про чудесне лікування Карла Великого й Івана Грозного від подагри за допомогою бджолиних ужалень.

Застосування бджолиної отрути в народній медицині як лікувальний засіб ґрунтувалося на багаторічних спостереженнях. З покоління в покоління народ передавав історію лікування шляхом бджолоужалень таких захворювань, як радикуліт, ревматизм, ураження суглобів та ін.

Детальніше...
 
PDF Друк e-mail
Бджільництво від А до Я - Бджолина отрута
Неділя, 22 вересня 2013, 14:51

Фізичні властивотсі та хімічний склад бджолиної отрути

Хоча бджільництво є найдавнішим видом господарювання людини, хімічний склад бджолиної отрути почали вивчати порівняно недавно й дослідили ще не повністю.

Свіжовидобути бджолина отрута - прозора, ледь жовтувата рідина з різким специфіним запахом, пекуча й гірка на смак. Вона досить густа, містить у середньому 40% сухих речовин. Реакція отрути кисла, питома вага 1,131, на повітрі швидко твердіє. Отрута руйнується травними ферментами й окислювачами, добре розчиняється у воді й кислотах (але не розчиняється в спирті). Разом із тим розчини бджолиної отрути нестійкі, швидко піддаються бактеріальному зараженню й розпаду.

Висихаючи на повітрі й перетворюючись на тверду масу, отрута втрачає ароматичні речовини й близько 25% жирних кислот. У висушеному вигляді стійка й може зберігатися протягом тривалого часу. Руйнують її сильні кислоти (азотна, сірчана), етиловий спирт, сонячне світло, висока температура (100–110°С і більше). Низькі температури й заморожування сприяють зберіганню отрути.

Сьогодні майже повністю встановлений складний хімічний склад бджолиної отрути. У ньому виявлені понад 50 різних речовин і зольних елементів,  з них 9 мають білкове походження.

Детальніше...
 
PDF Друк e-mail
Бджільництво від А до Я - Бджолина отрута
Середа, 22 серпня 2012, 10:08

Бджолина отрута - загальні відомості

Зі скарбниці народної медицини взяти чимало високоефективних лікувально-профілактичних засобів. Серед них певне місце займає бджолина отрута – апітоксин (від латинського apis – бджола і грецького toxikon – отрута). Відомо, що з давніх часів у народній медицині як лікувальний засіб застосовується не тільки бджолиний мед, але в багатьох випадках і бджолина отрута.

Чому протягом століть бджоли вижили й майже не змінилися, тоді як багато комах і тварин зникли, навіть динозаври?

Вважається, що бджоли зуміли вижити завдяки своїй здатності жалити. У медоносної бджоли (робочої й матки) на кінці черевця є орган захисту – жалкий апарат. Він складається з жала, двох отрутних залоз і резервуара для отрути. Бджоли використовують його при захисті гнізда, потомства й для самооборони. Матки застосовують жало лише в боротьбі із суперницями.

При ужаленні бджола ударом черевця втикає вістря жала в шкіру. Ритмічно скорочуючись, мускулатура жала проштовхує його дедалі глибше й одночасно нагнітає отруту через канал жала в ранку. Бджола, що вжалила іншу бджолу або яку-небудь комаху (але ж це природне призначення її отрутної зброї), не втрачає жала й взагалі не зазнає при цьому ніякого збитку. Тільки в тому випадку, якщо бджола жалить людину або тварину, вона розплачується за це життям. Вжаливши, бджола летить, а її жалкий апарат разом із резервуаром отрути, отрутною залозою й останнім вузлом черевного нервового ланцюжка відривається від її черевця й залишається в ранці. При цьому колюча частина жала має зазубринки, що перешкоджають його витягуванню, мускулатура жала продовжує скорочуватися, нагнітаючи отруту аж до повного спорожнювання резервуара.

 


 - .