Червень. Продовження
Червень. Продовження.
Одержання нових сімей шляхом штучного розмноження або роїння.
Для цього застосовують такі основні способи:
1. Використання природних роїв.
Природне роїння відбувається стихійно. Іноді воно збігається з періодом головного медозбору, що знижує вихід товарного меду. Створювати умови, щоб роїння відбувалося як найраніше .Спійманий рій оселюють у зазделегідь приготовлений вулик, в який ставлять рамки з стільниками і вощиною, розміщуючи їх через одну. З краю гнізда ставлять одну медопергову рамку, а в середині 1-2 рамки з відкритим розплодом.
2. Штучне розмноження бджолиних сімей:
Дає можливість одержувати нові сім’ї у потрібній кількості і в найвигідніші строки.
а) формування відводків
Від сильної сім’ї( яка має не менше 7-8 рамок розплоду) беруть кілька рамок з розплодом. Відводку дають матку або маточник. Після відкладання яєчок маткою відводок поступово підсилюють печатним розплодом. Відводки з матками, що перезимували формують на основі нуклеусів (див.”Травень”).
б) поділ сім’ї на півльоту
Відбувається вдень, під час доброго польоту бджіл. Сім’ю поділяють на дві різні половинки. Обидва вулики відставляють на однакову віддаль (пів метра) вправо і вліво від місця, де стояла сім’я до її поділу. Повертаючись з поля льотні бджоли рівномірно розподіляються на обидва вулики. Безматочній сім’ї дають запасну матку. Протягом наступних 4-5 днів вулики поступово відсувають один від одного. Ці два вулики повинні мати передню частину абсолютно одинакову.
в) “наліт на матку” (штучне роїння)
Застосовують особливо у випадках, коли на пасіці немає запасних плідних маток. У порожній вулик ставлять рамки з штучною вощиною і стільником (чергуючи їх) рамку з маткою і одну-дві рамки печатного розплоду. Цей вулик ставлять на місце старого вулика ( у якому взято матку й розплід), а старий переносять на нове місце. Усі льотні бджоли злетяться до нового вулика. Старій сім’ї, де залишилися тільки молоді бджоли дають запасну матку або запечатаний маточник. Цей спосіб можна застосувати й тоді, коли сім’я заклала ройові маточники. Ройовий етап при цьому ліквідується тому, що всі льотні бджоли потрапляють у становище заново посадженого природного рою.