Травень. Основні завдання сезону.
Травень. Основні завдання сезону.
Основні завдання – ті ж, що й у квітні: одержання великої кількості запасних стільників і товарного воску, поповнення запасів корму і спонукальні підгодівлі, розширення гнізд.
Забезпечення виконання плану приросту пасіки.
1. Штучне виведення маток. Провадять із з’явленням у сім’ях трутневого розплоду, настанням взятку і сталої теплої погоди.
2. Формування ранніх відводків. Нуклеуси з плідними матками, що перезимували, перетворюють на ранні відводки. Для цього їх поступово підсилюють рамками із зрілим розплодом взятим від сильних сімей.
Створення запасу стільників і виробництво воску:
Бджоли енергійніше відбудовують нові тільники при наявності доброго медозбору.
1. Створення запасу стільників. Здійснюють для забезпечення щорічної замінити поганих стільників у сім’ях, для розширення гнізд, заповнення стільниками других корпусів і магазинів. Вибраковують стільники двічі за сезон при весняному та осінньому скороченнях гнізд. Щороку вибраковують і замінюють не менше 1/3 гніздових стільників. Щоб одержати високоякісні стільники, бджолам підставляють рамки, навощені листами штучної вощини, при розширенні гнізд, встановленні других корпусів і магазинів, а також при створенні нових сімей.
2. Виробництво товарного воску. Товарний віск на пасіці одержують від вибракування старих стільників, збирання воскових образків, застосування будівельних рамок. Останній спосіб полягає в тому, що у вулик поряд з розплодом ставлять порожню рамку (звичайно з додатковою поздовжньою планкою посередині) і в міру відбудови в ній стільника періодично вирізують його. Віск витоплюють на сонячній воскотопці (вощина першого сорту) або розварюють у спеціальній посудині (краще емальованій чи алюмінієвій), а потім віджимають на воскопресі.