Створення умов, необхідних для доброго розвитку сімей.

Створення умов, необхідних для доброго розвитку сімей.

Квітень. Частина 2. Створення умов, необхідних для доброго розвитку сімей.

Умови для інтенсивного вирощування розплоду — тепле гніздо, достатня кількість корму, наявність якісної бджоломатки.

При цьому виконують такі роботи:

1. Виправлення слабких сімей.

Якщо слабкість сім’ї пояснюється погааною якістю матки, таку сім’ю вибраковують, знищивши матку, а бджіл приєднують до сім’ї або нуклеусу з доброю молодою маткою. Слабку сім’ю з доброю маткою посилюють за рахунок вибракуваних, безматочних сімей або дають їй 1-3 рамки із зрілим печатним розплодом.

2. Виправлення безматочних сімей; заміна непридатних маток.
Якщо матки немає та виявлено фістульні маточники, то останні вилучають. Через 3-6 годин підсаджують плідну матку ( з нуклеуса) в кліточці. Коли сім’я слабка, то до неї приєднують цілий нуклеус з плідною маткою або з’єднують з іншою сім’єю. Якщо в сім’ї розплоду мало і він не суцільний або на стільниках багато трутневого розплоду, то це свідчить про непридатність матки. Таку матку знищують і через кілька годин підсаджують нову плідну матку або з’єднують сім’ю з іншою.

Об’єднують сім’ї тоді, коли слабка сім’я не має матки або матка погана і на пасіці не має запасної яку можна б було підсадити. У перші дні після виставлення із зимівника, поки бджоли ще не звикли до нового місця, з’єднання проводять так: у вечері, коли бджоли уже не літають, вулик з безматочною сім’єю підносять до вулика з нормальною сім’єю.

В останньому виймають бокове утеплення, а діафрагму зсувають до стінки. На вільне місце (між крайньою рамкою сім’ї та діафрагмою) переносять усі рамки безматочної сім’ї разом з бджолами. З’єднують швидко, без підкурювання бджіл.

Пізніше через певний час після виставлення з’єднання провадять шляхом попереднього зближення.

Для цього поступово зближують вулик з безматочною сім’єю та найближчий вулик з нормальною сім’єю на 0,5 м щодоби. Вулики пересувають у сторони та назад, але не в перед. Коли вулики стануть поряд, з’єднують сім’ї, як описано вище. Перед з’єднанням краще матку разом з бджолами на добу накрити ковпачком.

3. Допомога сім’ям, що потерпіли від нозематозу або від споживання недоброякісного корму.

Якщо бджоли ослабли від голоду, їх злегка оббризкують теплою ситою (водяний розчин меду) і підставляють у гніздо зігріті в кімнаті, медові рамки. Видаляють забруднені калом запліснявілі стільники та стільники з медовою паддю і замінюють їх на стільники з добрим кормом. Очищають дно вулика від підмору.

4. Виправлення сімей з бджолами — трутівками.

  • Якщо трутовочна сім’я слабка, її приєднують до іншої сім’ї;
  • Якщо сильна, до неї підсаджують матку в кліточці з іншої сім’ї, після чого сім’ї міняють місцями; у трутовочну сім’ю потрапляє від нормальної сім’ї багато льотних бджіл, які оберігають матку; сім’ї у якої відібрали матку, дають запасну або вона сама собі виводить молоду.