Вибір бджолосімей

Вибір бджолосімей

Не бажано розпочинати розводити пасіку з однієї сім’ї, краще не менше з двох. Адже сім’ї бджіл бувають різні по силі, працездатності та плодючості маток. В порівнянні видно, яка із них відстає, і що потрібно зробити, щоб вона наздогнала кращу. Бувають випадки, що зимою одна із сімей пропадає, тоді є в запасі інша.
Придбати сім’ї бджіл можна у людей, які мають пасіки, товаристві пасічників або в спеціальних розплідниках, які є в різних регіонах.
Відомо також багато випадків, коли пасіки розпочиналися з однієї сім’ї, якогось випадково прилетівшого бродячого рою, а потім поступово росли і ставали великими.
Люди, які проживають поблизу лісу, можуть спіймати рій на приманку, яку вивішують в лісі на дереві, така приманка може бути із ящика або коробки із прорізом внизу для входу бджіл, в якому повинна бути хоча б одна рамка із вощиною, скропленою цукровим сиропом. Не бажано розпочинати розводити пасіку з однієї сім’ї, краще не менше з двох. Адже сім’ї бджіл бувають різні по силі, працездатності та плодючості маток. В порівнянні видно, яка із них відстає, і що потрібно зробити, щоб вона наздогнала кращу. Бувають випадки, що зимою одна із сімей пропадає, тоді є в запасі інша.
Придбати сім’ї бджіл можна у людей, які мають пасіки, товаристві пасічників або в спеціальних розплідниках, які є в різних регіонах.
Відомо також багато випадків, коли пасіки розпочиналися з однієї сім’ї, якогось випадково прилетівшого бродячого рою, а потім поступово росли і ставали великими.
Люди, які проживають поблизу лісу, можуть спіймати рій на приманку, яку вивішують в лісі на дереві, така приманка може бути із ящика або коробки із прорізом внизу для входу бджіл, в якому повинна бути хоча б одна рамка із вощиною, скропленою цукровим сиропом.
Є наступні породи бджіл:

  • Українські степові відрізняються великою рійливістю і помірною агресивністю. Добре засвоюють сильний медозбір.
  • Карпатські бджоли відрізняються миролюбством, доброю зимостійкістю, слабкою рійливістю, високою медопродуктивістю.
  • Середньоруські бджоли пристосувалися до суворих тривалих зим, більш стійкі до захворювань нозематозами і європейським гнильцем. При сильному і тривалому медозборі вони збирають багато меду, але характеризуються значною рійливістю, агресивністю.
  • Сіра гірська кавказька порода легко переходить з одного виду медозбору на інший. Бджоли відрізняються високою винахідливістю у відшукуванні нових джерел медозбору.
  • Країнська бджола, або карника, спокійна і миролюбна. Швидко розвивається на весні і через те використовує медоноси, малорійлива. Легко переходить з ройового стану у робочий.

Придбати бджіл краще всього у сусідніх пасічників, сім’ю разом з гніздом і сотами. Можна купити сім’ю без вулика, щоб пересадити у свій. Найбільш правильно купувати сім’ю бджіл навесні, після висадки їх із зимовника. Тоді у пасічника буде цілий сезон попереду і від бджіл можна при сприятливих умовах в цьому ж році отримати мед і приріст нових сімей. При купівлі необхідно звернути увагу на силу сім’ї — ранньою весною сім’я повинна покривати не менше 6 рамок і мати в них запечатаний мед і пилок. Потрібно впевнитись у сім’ї матки і бджіл різного віку (без матки весною сім’я приречена на загибель).
Можна ще розводити бджіл купівлею весняних відводків. Відводок повинен мати бджіл не менше ніж на 5-6 рамках, із яких 3-4 з червою. В наявності повинна обов’язково бути молода плодюча матка.
Весною для повноцінного розвитку сім’ї необхідно мати не менше 10-12 кг меду, відводка — 6-8 кг. Якщо меду недостатньо, то бджіл підгодовують цукровим сиропом, виготовленим із розрахунку на 1 кг цукру 1 л води. Дають сироп вечором в кормушках. А якщо їх немає, то в скляних або в консервних банках, ємкістю 1 л. Банку доверху заповняють сиропом, отвір закривають марлею, зложеною в 3-4 шари, і туго обв’язують ниткою. Біля відкритого вулика банку швидко перевертають марлею донизу і ставлять на рамки до бджіл. Вони через марлю висмоктують сироп і відкладають в соти. Весь відкритий простір над рамками щільно закривають двома дощечками, зверху на які кладуть утеплюючі подушки.
Купувати сім’ю і відводки краще з пасік, розташованих не ближче ніж за 5-6 км. Тоді їх легко перевести на нове місце. Якщо ж бджіл купити з близько розташованих пасік, то частина бджіл повернеться на своє знайоме місце, в результаті чого сім’ї стануть набагато слабші. Щоб бджоли не злетіли, треба сім’ї або відводки спочатку тимчасово (на неділю) відвезти куди-небудь на відстань 6-7 км, а потім з віддаленого місця вернути на свою підготовлену садибу.
Перш ніж купляти бджіл, треба купити необхідний інвентар. Для огляду сімей необхідний димар. Під дією диму у бджіл інстинкт захисту свого гнізда переходить у інстинкт самозбереження і вони менше розворушуються і жалять. Підкурювати треба тільки зверху рамок, невеликими дозами, так як сильне підкурювання виводить сім’ю з нормального стану, вона покидає соти і вилітає із вулика.
Також необхідна стамеска-шкрібок для розсування і чистки рамок. На голову потрібно натягнути бджільницьку сітку з темною вуаллю перед лицем, щоб надійно захистити голову і лице від укусів бджіл. Необхідний ще робочий ящик, із кришкою, що закривається або полотном для переносу рамок, які можуть бути потрібні під час огляду сімей. Легенький візочок на колесах з шинами пасічник може виготовити сам зимою.